Bezpieczeństwo  RSS
Cofanie licznika w samochodzie – kary od kiedy i jakie?

#zrodlo
Od nowego roku możemy spodziewać się kar za cofanie wskazań licznika w pojazdach samochodowych. Wszystko za sprawą projektowanych zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeksie karnym.
Zgodnie z nowym zapisem w art. 306a k.k. za ten proceder mają grozić poważne kary od grzywny do kary pozbawienia wolności. Sam projekt może jeszcze ulec zmianie, jest w trakcie opiniowania. Na tym etapie mało jednak prawdopodobne, by założenia się diametralnie zmieniły w zakresie sfery karnoprawnej.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Nie daj się poślizgowi!


Koniec jesieni i początek zimy to czas, gdy wielu kierowców musi przyzwyczaić się do warunków atmosferycznych, które zwiększają ryzyko poślizgu. Jak nie dopuścić do wpadnięcia w poślizg oraz jak wyjść z niebezpiecznej sytuacji tłumaczą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Warszawa: Organizator protestu taksówkarzy: nie zamierzamy informować policji

#zrodlo
Nie zamierzamy informować policji ani innych służb o szczegółach środowego prostestu - poinformował PAP we wtorek jeden z organizatorów przejazdu taksówkarzy Jarosław Iglikowski. Jedziemy w konkretne miejsce i je po prostu blokujemy. Wiadomo, że policja chciałaby to utrudnić - powiedział.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

NIK: Większość samorządów prawidłowo zrealizowała inwestycje drogowe z PRGiPID

#zrodlo
NIK: Większość samorządów prawidłowo zrealizowała inwestycje drogowe z PRGiPID

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

5 żelaznych zasad używania sprzęgła

#zrodlo
Wokół prawidłowego stosowania sprzęgła narosło kilka mitów, które są popularne wśród wielu kierowców. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault podpowiadają, kiedy i w jaki sposób używać sprzęgła.

Tagi: Aro, Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Kiedy używać świateł przeciwmgłowych?

#zrodlo
Zamglony krajobraz może wyglądać malowniczo, ale ograniczona widoczność znacząco utrudnia bezpieczną jazdę. Jak jeździć w takich warunkach?

Tagi: MG
Źródło: moto-przestrzen.pl

KGP: Wzrosła liczba śmiertelnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt


W tym roku wzrosła liczba śmiertelnych wypadków samochodowych z udziałem dzikich zwierząt. Od stycznia w wyniku zderzenia, m.in. z jeleniem czy z dzikiem, zginęło 12 osób. Komenda Główna Policji apeluje do kierowców o ostrożność i zwracanie uwagi na znaki.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Rośnie liczba wypadków powodowanych przez kierowców z innych krajów


Rośnie liczba wypadków drogowych powodowanych przez kierowców z innych krajów. W tym roku oznacza to 68 zabitych i 692 rannych

Tagi: Wypadek
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jak maksymalnie wykorzystać zalety reflektorów?


Właśnie cofnęliśmy zegary o godzinę, co oznacza, że coraz częściej będziemy wracać z pracy do domu po zmroku. Mimo mniejszego natężenia ruchu zdarzenia w porze nocnej stanowią aż 30% wszystkich wypadków drogowych w Europie. Ze względu na gorszą widoczność warto jeszcze bardziej zadbać o nie tylko swoje bezpieczeństwo – choćby umiejętnie korzystając ze świateł.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Rząd we wtorek m.in. o podniesieniu kryterium dochodowego przy przyznawaniu alimentów


Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się m.in. projektem, który zakłada podniesienie do poziomu 800 zł od października 2019 r. kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Zdążyć na cmentarz?


Początek listopada to w Polsce czas odwiedzania grobów bliskich osób. Niestety, w tym okresie rokrocznie na drogach giną dziesiątki osób – w 2017 r. w listopadowy długi weekend doszło do 609 wypadków, w których zginęły 53 osoby*. Jak bezpiecznie dotrzeć na cmentarz i wrócić do domu?

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Pytanie policjantów o możliwość zaparkowania nie chroni przed mandatem


Kierowca ma przede wszystkim przestrzegać przepisów, a te mówią, że zasłonięcie znaku "zakaz postoju" nie jest wystarczające. Jeśli znak nie został odwołany nadal należy się do niego stosować.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Zmiany dla młodych kierowców: Szkolenia za dwa wykroczenia. Tylko jakie?


Zapowiadane zmiany w przepisach dotyczących młodych kierowców przyniosą nie tylko ułatwienia, ale i interpretacyjny ból głowy. Mają one dotyczyć obowiązkowego szkolenia, jakie pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania uprawnień kierowca musi odbyć w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy (ODTJ). Zgodnie z przepisami ustawy o kierujących pojazdami (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 978 ze zm.) – które w tym zakresie wciąż nie weszły w życie – młody kierowca miał przejść zarówno szkolenie teoretyczne, jak i praktyczne.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Warszawa: Zakończył się protest taksówkarzy


By zwrócić uwagę na brak przepisów regulujących zasady przewozu osób, kilkuset taksówkarzy przejechało w czwartek trasą z Bielan przez Śródmieście na Ursynów. Druga grupa protestujących pikietowała przed Ministerstwem Sprawiedliwości, gdzie złożyli petycję do szefa resortu Zbigniewa Ziobry.

Tagi: Mini, Warszawa
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jesienne liście


Choć kolorowe liście to urokliwy element jesieni, może on stać się przyczyną zagrożenia na drodze. Na mokrych liściach auto łatwo traci przyczepność, mogą one też przykrywać nierówności czy dziury, a nawet uszkodzić lakier. Spadające z drzew kolorowe liście to jedno ze zjawisk charakterystycznych dla jesieni.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Zawsze zapinaj pasy


Dlaczego wciąż niektórzy kierowcy i pasażerowie nie zapinają pasów bezpieczeństwa? Jedni sądzą, że to niewygodne, a inni uznają, że nie ma potrzeby tego robić przed krótką podróżą. To błąd, który może kosztować życie, bo zapięcie pasów zmniejsza ryzyko śmierci w wypadku o około połowę (w zależności od badań wykazywano skuteczność od 40 do ponad 60%).

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Sejm przyjął ustawę pozwalającą kierowcom z kat. B prowadzenie trójkołowych motocykli


Sejm przyjął w czwartek ustawę, która umożliwi poruszanie się trójkołowym motocyklem kierowcom, którzy od co najmniej trzech lat mają prawo jazdy kat. B.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kukiz’15 za zniesieniem opłaty emisyjnej – to podatek drogowy na finansowanie kampanii PiS


Klub Kukiz’15 zgłosił projekt ustawy, która przewiduje likwidację opłaty emisyjnej; to w rzeczywistości podatek drogowy służący finansowaniu kampanii samorządowej PiS – podkreślił we wtorek wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz’15).

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Od poniedziałku koniec z obowiązkowym wożeniem dowodu rejestracyjnego i polisy OC


Od poniedziałku kierowcy mogą już zostawić w domu dowód rejestracyjny oraz polisę OC - poinformowało ministerstwo cyfryzacji. Jak przekonuje KGP kontrole nie będą się znacznie różniły od tych, które były prowadzone do tej pory. W dalszym ciągu trzeba mieć przy sobie prawo jazdy.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Wniosek o areszt dla instruktora nauki jazdy podejrzanego o molestowanie kursantek


Zarzuty dotyczące molestowanie seksualnego trzech kobiet – kursantek w szkole nauki jazdy – usłyszał w piątek w kieleckiej prokuraturze instruktor nauki jazdy. Prokuratura Rejonowa Kielce –Zachód wystąpiła do sądu z wnioskiem o areszt wobec Jerzego Cz.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kierowco, co widzisz?


Podczas prowadzenia auta dobry wzrok to podstawa – ryzyko spowodowania wypadku przez kierowcę o zbyt małej ostrości wzroku jest większe niż u osób, które nie mają wady wzroku. Niestety, wielu kierowców, którzy w momencie zdawania testu na prawo jazdy mieli dobry wzrok, nie zauważa pogorszenia jakości widzenia i naraża siebie oraz innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Korytarz życia


Gdy na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu zdarzy się wypadek, w wielu europejskich krajach kierowcy mają obowiązek utworzyć tzw. korytarz życia (inaczej korytarz ratunkowy), czyli pozostawić wolne miejsce na przejazd dla służb ratunkowych. Może to zwiększyć szansę na przeżycie uczestników wypadku nawet o 40%.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Groźne autostrady. Będą zmiany w przepisach i kary za jazdę na zderzaku


W pierwszej połowie 2018 r. na drogach szybkiego ruchu doszło do blisko 200 wypadków. Wkrótce mogą posypać się kary za jazdę na zderzaku.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Nie jedź pod prąd!


Choć jazda pod prąd nie należy do najczęstszych przyczyn wypadków, to jej skutki bywają bardzo poważne, ponieważ może ona prowadzić do zderzenia czołowego. Czasem jazda niezgodnie z kierunkiem ruchu bywa efektem nieuwagi, inne możliwe przyczyny to prowadzenie auta pod wpływem alkoholu czy bezmyślność kierowcy, który chce w ten sposób skrócić sobie drogę.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpieczne podróże z przyczepą


Wakacje z przyczepą gwarantują niezależność i dostęp do wyjątkowych miejsc w wybranym momencie, bez względu na plan wycieczki. Umożliwiają także przewożenie przedmiotów i sprzętów, które nie zmieszczą się w samochodzie.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Powrót z wakacji? Tylko spokojnie!


Korki podczas powrotu z urlopu czy jazdy do pracy, konieczność nagłego hamowania, nieprawidłowe zachowania innych kierowców… - jazda samochodem może być źródłem stresu. Podenerwowanie kierującego negatywnie wpływa jednak na to, jak radzi sobie on za kierownicą. Jak sobie radzić ze stresem, żeby bezpiecznie dojechać do celu?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Bułgaria: Władze ujawniły skandaliczne fakty po poważnym wypadku drogowym


Bułgarska prokuratura i śledczy, którzy badają poważny wypadek drogowy, w którym w sobotę na zachodzie kraju zginęło 17 osób, ujawnili skandaliczne fakty, z których każdy mógł stać się przyczyną tak znacznej liczby ofiar.

Tagi: Wypadek
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Na rondzie bezpieczniej


Ronda pozwalają zmniejszyć liczbę śmiertelnych wypadków nawet o 65% w stosunku do zwykłych skrzyżowań. Co sprawia, że jest to możliwe? Czy pierwszeństwo zawsze mają pojazdy znajdujące się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym? Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault rozwiewają wątpliwości.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Kolejny etap protestu służb mundurowych: Drobiazgowe kontrole na granicach


Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach.

Tagi: Proton, Olej
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Arabia Saudyjska zainwestuje 100 mln USD na kontrolowanej przez opozycję północy Syrii


Władze Arabii Saudyjskiej poinformowały, że przeznaczą 100 mln dolarów na projekty stabilizacyjne w północno-wschodniej Syrii. To pierwsza taka deklaracja dotycząca zagranicznych inwestycji na terenach kontrolowanych przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF).

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama
Polecamy
Prawidłowe ciśnienie w oponach – warto o nim pamiętać

#zrodlo

Prawidłowe ciśnienie w oponach – warto o nim pamiętać Użytkując na co dzień samochód należy wykonywać proste czynności kontrolno- serwisowe w regularnych odstępach czasu. Do takich czynności zaleca się na pewno sprawdzanie ciśnienia w naszych oponach. Jest to czynność bardzo istotna, ponieważ nieprawidłowe ciśnienie niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji, także w samym bezpieczeństwie jazdy. […]

Źródło: bezpiecznapodroz.org

reklama
Kontakt z nami