Bezpieczeństwo  RSS
Zawsze zapinaj pasy

#zrodlo
Dlaczego wciąż niektórzy kierowcy i pasażerowie nie zapinają pasów bezpieczeństwa? Jedni sądzą, że to niewygodne, a inni uznają, że nie ma potrzeby tego robić przed krótką podróżą. To błąd, który może kosztować życie, bo zapięcie pasów zmniejsza ryzyko śmierci w wypadku o około połowę (w zależności od badań wykazywano skuteczność od 40 do ponad 60%).

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Sejm przyjął ustawę pozwalającą kierowcom z kat. B prowadzenie trójkołowych motocykli

#zrodlo
Sejm przyjął w czwartek ustawę, która umożliwi poruszanie się trójkołowym motocyklem kierowcom, którzy od co najmniej trzech lat mają prawo jazdy kat. B.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kukiz’15 za zniesieniem opłaty emisyjnej – to podatek drogowy na finansowanie kampanii PiS


Klub Kukiz’15 zgłosił projekt ustawy, która przewiduje likwidację opłaty emisyjnej; to w rzeczywistości podatek drogowy służący finansowaniu kampanii samorządowej PiS – podkreślił we wtorek wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz’15).

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Od poniedziałku koniec z obowiązkowym wożeniem dowodu rejestracyjnego i polisy OC


Od poniedziałku kierowcy mogą już zostawić w domu dowód rejestracyjny oraz polisę OC - poinformowało ministerstwo cyfryzacji. Jak przekonuje KGP kontrole nie będą się znacznie różniły od tych, które były prowadzone do tej pory. W dalszym ciągu trzeba mieć przy sobie prawo jazdy.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Wniosek o areszt dla instruktora nauki jazdy podejrzanego o molestowanie kursantek


Zarzuty dotyczące molestowanie seksualnego trzech kobiet – kursantek w szkole nauki jazdy – usłyszał w piątek w kieleckiej prokuraturze instruktor nauki jazdy. Prokuratura Rejonowa Kielce –Zachód wystąpiła do sądu z wnioskiem o areszt wobec Jerzego Cz.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kierowco, co widzisz?


Podczas prowadzenia auta dobry wzrok to podstawa – ryzyko spowodowania wypadku przez kierowcę o zbyt małej ostrości wzroku jest większe niż u osób, które nie mają wady wzroku. Niestety, wielu kierowców, którzy w momencie zdawania testu na prawo jazdy mieli dobry wzrok, nie zauważa pogorszenia jakości widzenia i naraża siebie oraz innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Korytarz życia


Gdy na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu zdarzy się wypadek, w wielu europejskich krajach kierowcy mają obowiązek utworzyć tzw. korytarz życia (inaczej korytarz ratunkowy), czyli pozostawić wolne miejsce na przejazd dla służb ratunkowych. Może to zwiększyć szansę na przeżycie uczestników wypadku nawet o 40%.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Groźne autostrady. Będą zmiany w przepisach i kary za jazdę na zderzaku


W pierwszej połowie 2018 r. na drogach szybkiego ruchu doszło do blisko 200 wypadków. Wkrótce mogą posypać się kary za jazdę na zderzaku.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Nie jedź pod prąd!


Choć jazda pod prąd nie należy do najczęstszych przyczyn wypadków, to jej skutki bywają bardzo poważne, ponieważ może ona prowadzić do zderzenia czołowego. Czasem jazda niezgodnie z kierunkiem ruchu bywa efektem nieuwagi, inne możliwe przyczyny to prowadzenie auta pod wpływem alkoholu czy bezmyślność kierowcy, który chce w ten sposób skrócić sobie drogę.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpieczne podróże z przyczepą


Wakacje z przyczepą gwarantują niezależność i dostęp do wyjątkowych miejsc w wybranym momencie, bez względu na plan wycieczki. Umożliwiają także przewożenie przedmiotów i sprzętów, które nie zmieszczą się w samochodzie.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Powrót z wakacji? Tylko spokojnie!


Korki podczas powrotu z urlopu czy jazdy do pracy, konieczność nagłego hamowania, nieprawidłowe zachowania innych kierowców… - jazda samochodem może być źródłem stresu. Podenerwowanie kierującego negatywnie wpływa jednak na to, jak radzi sobie on za kierownicą. Jak sobie radzić ze stresem, żeby bezpiecznie dojechać do celu?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Bułgaria: Władze ujawniły skandaliczne fakty po poważnym wypadku drogowym


Bułgarska prokuratura i śledczy, którzy badają poważny wypadek drogowy, w którym w sobotę na zachodzie kraju zginęło 17 osób, ujawnili skandaliczne fakty, z których każdy mógł stać się przyczyną tak znacznej liczby ofiar.

Tagi: Wypadek
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Na rondzie bezpieczniej


Ronda pozwalają zmniejszyć liczbę śmiertelnych wypadków nawet o 65% w stosunku do zwykłych skrzyżowań. Co sprawia, że jest to możliwe? Czy pierwszeństwo zawsze mają pojazdy znajdujące się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym? Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault rozwiewają wątpliwości.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Kolejny etap protestu służb mundurowych: Drobiazgowe kontrole na granicach


Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach.

Tagi: Proton, Olej
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Arabia Saudyjska zainwestuje 100 mln USD na kontrolowanej przez opozycję północy Syrii


Władze Arabii Saudyjskiej poinformowały, że przeznaczą 100 mln dolarów na projekty stabilizacyjne w północno-wschodniej Syrii. To pierwsza taka deklaracja dotycząca zagranicznych inwestycji na terenach kontrolowanych przez Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF).

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Sztuka jazdy po autostradzie


W wakacje kierowcy częściej wybierają się w dłuższe trasy, a dla niektórych osób może to być jedna z niewielu okazji w roku, by podróżować autostradą. Choć ten rodzaj dróg jest uznawany za względnie bezpieczny, to w Polsce od kilku lat liczba wypadków na autostradach systematycznie wzrasta.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Ziobro o wyroku ws. Piotra N.: Polacy oczekują, że prawo będzie równe dla wszystkich


Wypadki się zdarzają, ale Polacy oczekują, że prawo będzie równe dla wszystkich - napisał w środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, odnosząc się do wyroku ws. dziennikarza Piotra N. Prokuratura wniosła sprzeciw od wyroku "z powodu rażącej niewspółmierności kary".

Tagi: Mini
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych


Specjalne oświetlenie (tzw. kocie oczka), które włącza się, gdy przez jezdnię przechodzi pieszy, antypoślizgowa nawierzchnia skracająca drogę hamowania przed przejściem, wypukłe przejścia, a nawet pasy namalowane w taki sposób, by wyglądały na trójwymiarowe – te rozwiązania są już stosowane. Nic jednak nie zastąpi ostrożności kierowców i pieszych.

Tagi: Aro
Źródło: moto-przestrzen.pl

Ścieżki rowerowe jeszcze nie dla rolkarzy


Zniknęły przepisy, które pozwoliłyby pieszym korzystającym z urządzeń transportu osobistego (np. deskorolek, wrotek, rolek, hulajnóg) na poruszanie się po ścieżkach rowerowych.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Najwięcej dzieci ginie w wakacje


Co trzynasta śmierć dziecka w Unii Europejskiej to skutek wypadku drogowego. W Polsce najwięcej wypadków z udziałem dzieci ma miejsce w miesiącach letnich. Najczęściej winni są dorośli. W ciągu ostatnich dziesięciu lat na europejskich drogach zginęło ponad 8100 dzieci.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Rowery przodem


W ostatnich latach coraz więcej osób przesiada się na rower i niestety nie wszyscy uczestnicy ruchu wykazują się znajomością przepisów – dotyczy to zarówno rowerzystów, jak i kierowców. Jak bezpiecznie dzielić drogę z rowerzystami? Kiedy należy ustąpić im pierwszeństwa?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Wakacje z przyczepą


Wakacje to dla wielu osób okres podróży, inni na czas urlopu planują remont czy przeprowadzkę. Często przydatna w takich sytuacjach może okazać się przyczepa. Prowadzenie auta z przyczepą to jednak często niełatwe zadanie. O czym trzeba pamiętać?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Skoda wspiera kierowcę w trasie


Wakacyjne wycieczki często oznaczają konieczność pokonania nawet kilku tysięcy kilometrów po nieznanych drogach. Na szczęście kierowcy Skody nie są zdani wyłącznie na siebie – mogą liczyć na wsparcie systemów asystujących i nowoczesnych aplikacji. Modele Skody wszechstronnie odpowiadają na potrzeby, jakie pojawiają się przy okazji dalekich wypraw.

Tagi: Skoda
Źródło: moto-przestrzen.pl

Patrz na drogę!


Polskie prawo zabrania kierowcom korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy, jeśli urządzenie jest trzymane w ręce. Wiele osób ignoruje jednak ten przepis. Obecnie już nie tylko dzwonią i piszą SMS-y w czasie jazdy – zdarza się też, że robią selfie czy nagrywają relacje na żywo na potrzeby mediów społecznościowych. Może to skończyć się wypadkiem.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

„Mali Ratownicy” na polskich plażach


Przez całe wakacje, na nadbałtyckich plażach, w specjalnie przygotowanych strefach na najmłodszych będzie czekać mnóstwo atrakcji, zabaw i wyzwań, a także nauka udzielania pierwszej pomocy. To właśnie „supermoc”, w którą Volkswagen wyposaża dzieci.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Polskie drogi wciąż niebezpieczne


Polska ma najwyższy wskaźnik śmiertelnych ofiar wypadków na miliard przejechanych kilometrów w Europie. Ryzyko na naszych drogach jest około cztery razy większe niż w Norwegii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Podróżując po polskich drogach, kierowcy niestety ryzykują więcej niż w innych europejskich krajach.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Śledczy też walczą o niższe stawki dla kierowców


Opłaty za odholowywanie źle zaparkowanych aut na strzeżony parking oraz ich postój w tym miejscu powinny uwzględniać rzeczywiste koszty tych usług – uważa Prokuratura Krajowa. Działania, które mają skończyć z tą patologią, podjął też ostatnio rzecznik praw obywatelskich.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Bezpiecznie na rodzinne wakacje


Zbliża się koniec roku szkolnego, a wraz z nim czas wakacyjnych wyjazdów z rodziną. Wielogodzinna podróż samochodem może być trudna zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Co można zrobić, żeby droga minęła bezstresowo, a przede wszystkim bezpiecznie?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Słuchać czy nie słuchać?


Wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez słuchania radia czy własnej muzyki. Jak to wpływa na bezpieczeństwo jazdy? Wiele zależy od rodzaju muzyki czy ustawionego poziomu głośności. Słuchanie muzyki ma również wpływ na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Przed wyjazdem sprawdź ciśnienie w oponach


Długi weekend na przełomie maja i czerwca wiele osób spędzi wypoczywając poza domem. Przed podróżą trzeba pamiętać o wielu sprawach, ale na pewno nie należy lekceważyć kontroli ciśnienia w oponach – to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, a także ekonomicznej jazdy. Ciśnienie w oponach należy kontrolować minimum co miesiąc oraz przed każdą dłuższą podróżą.

Tagi: Mini
Źródło: moto-przestrzen.pl

reklama
Polecamy
Omijanie szlabanu na przejeździe – co nam grozi


Omijanie szlabanu na przejeździe – co nam grozi Przejazd kolejowy to bardzo niebezpieczne miejsce na drogowej mapie. To właśnie tam bardzo często dochodzi do śmiertelnych wypadków. Dzieje się tak nie tylko na przejazdach niestrzeżonych, ale także na przejazdach strzeżonych uznawanych za bezpieczne. Niestety w wielu przypadkach do wypadków dochodzi z winny samych kierowców, którzy w […]

Tagi: Wypadek, Olej
Źródło: bezpiecznapodroz.org

reklama
Kontakt z nami